So I totally loved the idea of those little pouches of baby purees that you can get at the store and take along with you when you're on the go and as much as I like to pick up a few of them every now and then they're too pricey to get all of the time even for my own baby.
I like to buy a few and take them along with me when I take the lids on walks and when we go to the park but they're $1-$1.50 per pouch not to mention that it's processed baby food ... yuck.
So I just ordered me an Infantino Squeeze Station. I got to try a friend of mine's and I LOVED it! I just puree the baby food and pour it in the cylinders and VOALA. The bags are $17 for 50 but I still calculated that I'd be spending about $.55 per bag including the fruits/veggies, the station sells for $17 on Amazon. I'll save up maybe for the reusable bags and get those later but those are pretty pricey too for a pack of 4. I'm even going to make some for the daycare infants & toddlers.
Just thought I'd share with those that make their own baby food
I like to buy a few and take them along with me when I take the lids on walks and when we go to the park but they're $1-$1.50 per pouch not to mention that it's processed baby food ... yuck.
So I just ordered me an Infantino Squeeze Station. I got to try a friend of mine's and I LOVED it! I just puree the baby food and pour it in the cylinders and VOALA. The bags are $17 for 50 but I still calculated that I'd be spending about $.55 per bag including the fruits/veggies, the station sells for $17 on Amazon. I'll save up maybe for the reusable bags and get those later but those are pretty pricey too for a pack of 4. I'm even going to make some for the daycare infants & toddlers.
Just thought I'd share with those that make their own baby food


Comment