Okay, so I have a 2 year old (friend's kid) who seems to be allergic to wheat, like her 7 year old sister is. Nothing huge, just random bumps like bug bites. Teacher family. So this summer is when they took her off of wheat. She only comes once a week in the summer. 3 days once school starts. I am gluten intolerant, but that food is expensive! Do I have her bring all meals and snacks each day in a cooler or do I provide the food and charge extra? I'm leaning toward charging more because kids always want what the other kid has at the table. We all eat the same thing. Today we did mac and cheese. Luckily I have a gluten free box, but it costs $3 for a box that has less than a normal mac and cheese box. Food program doesn't pay me enough to cover that. I would love any ideas/advice. I'm not sure how much to charge. Not just to cover the cost of the food but for my time making it ahead of time. That's what I would do - make it and then freeze in portion sizes so I can pull things out based on what the other kids are eating. I don't plan my menu ahead. Depends on the weather, what I have and what the kids would like. I have a small crew of toddlers/infants so that is easy to do. Today was supposed to be lunch meat sandwiches, but it's barely 60 degrees and we were all chilly so mac and cheese it was. Thanks

Comment