New Food Program Regulations
Collapse
X
-
-
I don't know what oranges or string cheese cost where you live but they are both pretty affordable snacks....for any number of kids.
If I recall, centers get approx .91 per child for each snack served. If you serve 30 kids snack that's $27.30.
A 3lb bag of Halo clementines is approx $4 here
Add in string cheese....I can get a package of string cheese with 28 sticks in it for less than $20.
If you eliminate the money your center is already spending on the unnecessary and non-creditable juice you are serving it seems buying healthy snacks should be well within your budget.- Flag
Comment
-
Update about new food program regulations
Hey guys,
Just wanted to give you an update about our food program regulations and what was clarified. The first week of March our state department of education held a state wide meeting regarding the new regulations and we pretty much got told that the new rule regarding juice was a department of human resource rule and not a child and adult nutrition program rule and they were in contact with the to get more info about it and that we can continue to count juice as part of a meal. We even got told that we can serve chocolate milk to the school age because they won't drink milk plain and want water instead- Flag
Comment
Comment