I once figured out I make a little over $100 per hour with the food program. Takes me about an hour or less per week to enter menus/attendance online, plus the 3 visits per year. I normally get $500 a month. I really can't justify not doing it, since I'd serve the same foods either way.
Food Program: Worth The Hassle?
Collapse
X
-
A local school my friend’s children attend ( preschool/ daycare) provides snacks wrapped in bags from some program. I’m not sure if it’s the food program but the mom was told it’s a government program. She pays a lot for tuition so she doesn’t know how they are eligible.- Flag
Comment
Comment