What's Your Favorite Frugal Meals?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Pepperth
    Daycare.com Member
    • Aug 2014
    • 682

    What's Your Favorite Frugal Meals?

    I'm trying to create a meal plan that is nutritious and cheap to make. My daycare is a pretty new operation still and I feel that I need to bring my food budget down a bit, at least until I bring in a few more kids. I've had lots of compliments on my well-balanced meals from the DCM's, so I don't want to lose out on quality. I'm the food program. What are your best frugal meal ideas?
  • Baby Beluga
    Daycare.com Member
    • Aug 2014
    • 3891

    #2
    My kids love pinto beans. I cook them in the crock pot so they are super easy and cheap.

    Our favorite way to eat them is with cilantro lime brown rice.

    Comment

    • Unregistered

      #3
      I cook great northern beans in chicken broth, drain and then add them to ramen noodles.

      Comment

      • Pepperth
        Daycare.com Member
        • Aug 2014
        • 682

        #4
        Do you have a recipe for cilantro lime rice or is it a mix? That sounds delicious.

        Comment

        • jenboo
          Daycare.com Member
          • Aug 2013
          • 3180

          #5
          beans, beans and more beans

          Comment

          • NeedaVaca
            Daycare.com Member
            • Mar 2012
            • 2276

            #6
            When hams are on sale I buy one, my family eats, daycare kids get a meal, then I cube the rest and make either split pea soup, ham & potato soup or ham and beans it's enough for my family and daycare, plus we get still have leftovers for scrambled eggs or omelettes with ham. It goes a long way and when they are on sale they are only $7-9.

            Comment

            • melilley
              Daycare.com Member
              • Oct 2012
              • 5155

              #7
              I often make extra of what we are having for dinner and set it aside for dc the next day.

              Beans are great, but I can't stand them...

              If you want to get away from beans:
              Quesadillas
              AuGratin Potatoes with ham
              Crock pot chicken noodle soup
              Spaghetti
              Cold lunches (I sometimes do on Friday's) like cottage cheese w/ fruit, cheese sticks, sandwiches etc...
              Breakfast lunches
              Eggs

              There's lots more, I just can't think right now.

              Comment

              • MrsSteinel'sHouse
                Daycare.com Member
                • Aug 2012
                • 1509

                #8
                pizza- homemade crust (flour and yeast are from the coop), 1/4 jar of spaghetti sauce (rest goes toward spaghetti another day) 1 pkg of mozzarella ($1.79 at aldis) add peas and bananas to complete meal.

                Spaghetti with meatballs (I buy ground turkey on sale and make my own), carrot sticks and apples

                Cheese Quesidillas, corn, oranges.

                string cheese, homemade vegie soup, homemade bread, apples.

                Baked beans, cornbread, mixed raw veggies, bananas

                Bean soup, cornbread, veggies, oranges.

                chicken noodle soup (homemade noodles, I will make a whole chicken for family saving some of the meat for the soup, cook the bones overnight in the crockpot for broth) peas on the side and apples.

                scrambled eggs, toast, veggies, oranges.

                Comment

                • Baby Beluga
                  Daycare.com Member
                  • Aug 2014
                  • 3891

                  #9
                  Originally posted by Pepperth
                  Do you have a recipe for cilantro lime rice or is it a mix? That sounds delicious.


                  Nothing special

                  I will say it tastes MUCH better when using basmati rice - but I generally have brown on hand so I just use that.

                  Comment

                  • laundrymom
                    Advanced Daycare.com Member
                    • Nov 2010
                    • 4177

                    #10
                    We do a lot of pasta.
                    . I buy huge boxes of whole wheat pasta, boil and sprinkle on parm cheese. Real parm. Not that green container. Truly, 6$ of cheese lasts forever. It only takes 1-2 tablespoons to get the taste because it's so strong a cheese. I toss in a few leaves of fresh spinach that I grow indoors. Torn into quarter sized pieces. Then add a can of diced tomato. I serve yogurt and Apple slices with it.

                    "Magic" sandwiches. (Egg in a hole, egg in a basket) I let them see me start them. Then a few times during cooking I let them peek and see the magic happen while the egg cooks.

                    I'll cook a few chicken breasts in the crock pot. With some herbs and water. Stew them all day and make chicken mashed potato "sundaes" with a green salad and manderines oranges.

                    My biggest tip is to measure servings. Most people put way more than a serving on a kids plate. I know I was guilty of it for decades.
                    Buy in bulk and make the plate pretty.
                    Sometimes I lay out choices for them to make faces on a tortilla. W peas, black olives, tomato discs from cherry tomatoes. Shredded cheese. Etc.

                    Oatmeal with fresh fruit sprinkled on top.
                    We do rice often and add all kinds of crazy things. Also the more pasta shapes you can give the more diverse their world seems to get.
                    We do couscous w mushrooms and diced tomato
                    Baked carrots/broccoli/cauliflower w sprinkled cheese on top

                    I offer no juice, nuggets, hot dogs, or cookies.
                    For "nuggets" I cut up boneless skinless chicken breasts. Cracker crumb them and bake.
                    We do baked chicken legs too.
                    Kids seem to think chicken only comes in a tiny ketchup dunk able piece.
                    Also, beef and noodles. Chicken and noodles, pork and noodles.
                    Baked potatoes that are topped w veg.
                    Scrambled eggs, pancakes, carrot sticks and applesauce.
                    I'm trying to think of things we had this week.
                    Lasagna, cucumber/cream cheese/olive party style sandwiches.
                    Saltines w avocado spread (just mashed Avocado)

                    Comment

                    • NoMoreJuice!
                      Daycare.com Member
                      • Jan 2014
                      • 715

                      #11
                      When I went from six kids to twelve, my grocery bill went way up! I wasn't willing to feed kids processed nuggets, so I went on a huge price-watching binge. I have a folder that has the lowest price I'll pay for anything (50 cents a pound for apples, $1.20 a pound for chicken, $2 a pound for ground turkey, etc) and I take it with me everywhere I go. I also check every sale ad in the paper, and when there's a great sale on meat I will stock my entire deep freeze with it. That's one way to help keep the costs down.

                      I also buy most of my veggies frozen. The nutrition is equal to fresh produce, and that way I can buy a ton when it's on sale and have it on hand. Carrots, broccoli, peas, cauliflower, green beans, etc all go on sale occasionally for very little.

                      For shelf stable items, I normally go to Costco. I only buy what they put on manufacturer's rebate specials, such as crackers, peanut butter, coconut oil, and more. I also buy all my milk from Costco, as a gallon of 1% is $2.75 and it's over $4 a gallon at my grocery store. I go through 4 gallons a week, so that's $260 a year I'm saving on milk alone!

                      Once you have a handle on your food cost, you can start tweaking your menu to be more affordable. I like to cook a lot of chicken in my crock pot, then shred it and make many meals from it. Chicken quesadillas, chicken salad, chicken and noodles, etc. Chicken is one of the least expensive proteins that I've found and is very versatile.

                      Hope this helps, good luck!

                      Comment

                      • Crystal
                        Advanced Daycare.com Member
                        • Dec 2009
                        • 4002

                        #12
                        I buy whole chicken when on sale. I will boil them and make chicken stock, removing meat and adding to stock. Then freeze in freezer bags. When ready to use, defrost. Some times I make dumplings and add after defrosting. Some times it's veggies and rice or noodles for chicken soup. Home made biscuits are a favorite with the soup. I also make beef stew, stocking up on roast when on sale and cubing and freezing for later. I also use whole chicken for roasting, adding carrots and potatoes. It also makes great burritos, I make pinto beans or black beans ahead of time and then "refry" them when ready to use. Home made meatballs are a favorite too, I buy ground sirloin in bulk when on sale and make the meatballs ahead of time. Sometimes we will have them in spaghetti, other times just meatballs with the appropriate sides. Home made chili is another favorite and is inexpensive as well....some times it's chicken chili, sometimes made with ground sirloin. I try to make as much as possible and freeze for later use, as it really cuts down on food prep during work.

                        Comment

                        • daycare
                          Advanced Daycare.com *********
                          • Feb 2011
                          • 16259

                          #13
                          Originally posted by NoMoreJuice!
                          When I went from six kids to twelve, my grocery bill went way up! I wasn't willing to feed kids processed nuggets, so I went on a huge price-watching binge. I have a folder that has the lowest price I'll pay for anything (50 cents a pound for apples, $1.20 a pound for chicken, $2 a pound for ground turkey, etc) and I take it with me everywhere I go. I also check every sale ad in the paper, and when there's a great sale on meat I will stock my entire deep freeze with it. That's one way to help keep the costs down.

                          I also buy most of my veggies frozen. The nutrition is equal to fresh produce, and that way I can buy a ton when it's on sale and have it on hand. Carrots, broccoli, peas, cauliflower, green beans, etc all go on sale occasionally for very little.

                          For shelf stable items, I normally go to Costco. I only buy what they put on manufacturer's rebate specials, such as crackers, peanut butter, coconut oil, and more. I also buy all my milk from Costco, as a gallon of 1% is $2.75 and it's over $4 a gallon at my grocery store. I go through 4 gallons a week, so that's $260 a year I'm saving on milk alone!

                          Once you have a handle on your food cost, you can start tweaking your menu to be more affordable. I like to cook a lot of chicken in my crock pot, then shred it and make many meals from it. Chicken quesadillas, chicken salad, chicken and noodles, etc. Chicken is one of the least expensive proteins that I've found and is very versatile.

                          Hope this helps, good luck!
                          Wow what state do you live in. The cheapest I have found apples in about a year is $1.19 a pound. I have $14 kids daily and a grocery bill of about $2000 a month. That is just daycare not including my family of 5... I also don't seve processed stuff

                          Comment

                          • permanentvacation
                            Advanced Daycare.com Member
                            • Jun 2011
                            • 2461

                            #14
                            I make a lot of one pot dishes each with different noodles, 2 veges, and meat. In the following examples, I cook the meat and then cut it into small bite sizes and add it to the pot with everything else.

                            elbow macaroni noodles
                            chicken
                            peas
                            carrots
                            Campbell's cream of chicken


                            egg noodles
                            thin steak
                            broccoli
                            red peppers
                            Worcestershire sauce
                            steak sauce

                            spaghetti noodles
                            ground beef
                            onions
                            green peppers
                            spaghetti sauce

                            Basically, pick a type of noodles and some meat and throw in 2 different vegetables with the proper seasoning/sauce for the meat. You can make enough for one meal or a couple of meals if you like left overs or if you want to freeze some.

                            One big plus (and the reason I started making one pot meals for daycare) is that since the different foods are all cooked and served together as one dish, most children will eat all sorts of vegetables and meats that, if served separately, they would refuse to eat.

                            I do also serve regular meals where everything is served separately, but I really like the one pot meals best.

                            Comment

                            • Crystal
                              Advanced Daycare.com Member
                              • Dec 2009
                              • 4002

                              #15
                              Originally posted by daycare
                              Wow what state do you live in. The cheapest I have found apples in about a year is $1.19 a pound. I have $14 kids daily and a grocery bill of about $2000 a month. That is just daycare not including my family of 5... I also don't seve processed stuff
                              Daycare, is there a Sprout's near you? Fuji's are 69 cents a pound right now. Red apples are 99 cents a pound. They always have the best prices on produce and it is all fresh from local farms.

                              Comment

                              Working...