Best preschool in a box curriculum??

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • midaycare
    Daycare.com Member
    • Jan 2014
    • 5658

    #16
    I use Funshine Express. Both the Buttercups and Fireflies. I really like it because I just don't have time to make my own right now. They use a 4-year rotation, so I laminate what I can and I can reuse a lot of it.

    Comment

    • Blackcat31
      • Oct 2010
      • 36124

      #17
      Here is a couple internet comparisons/reviews



      I posted recently looking for a good program for my 2-3 year olds. I am switching from Adventures in Learning to a new program beg. in September. Too…


      Daycare Center and Family Home owners, Directors, Operators and Assistants should post and ask questions here.












      Funshine coupon codes:


      Mother Goose coupon codes:

      Comment

      • TwinKristi
        Family Childcare Provider
        • Aug 2013
        • 2390

        #18
        So how do you just get 1 month and duplicate when they have different letters/numbers each month?

        Comment

        • midaycare
          Daycare.com Member
          • Jan 2014
          • 5658

          #19
          Originally posted by TwinKristi
          So how do you just get 1 month and duplicate when they have different letters/numbers each month?
          If I understand what you're asking, you would need to buy 9 months worth (at least of Funshine Express) and then you would have a full year of their curriculum. The curriculum runs during the school year, and the summer is review of what they learned, plus some summer themes.

          Comment

          • countrymom
            Daycare.com Member
            • Aug 2010
            • 4874

            #20
            Originally posted by midaycare
            If I understand what you're asking, you would need to buy 9 months worth (at least of Funshine Express) and then you would have a full year of their curriculum. The curriculum runs during the school year, and the summer is review of what they learned, plus some summer themes.
            thats what I did when I MGT, but then they updated their program.

            Comment

            • TwinKristi
              Family Childcare Provider
              • Aug 2013
              • 2390

              #21
              Ok so I have to at least buy 9 months for 1 child and then duplicate it? Are they easily copied? I have a laminator and copier here at home. What about the art work? Just buy my own supplies like theirs?

              Comment

              • Crazy8
                Daycare.com Member
                • Jun 2011
                • 2769

                #22
                I only need for 2-3 kids, and none are older than 3.5 so it can't be stuff meant for 4-5 year olds to do. MGT is coming out to $55/month. That's more than I want to spend. I can't raise my rates to cover it either.

                Anyone use Carol's Affordable Curriculum?? That's more my price range, LOL!

                I should probably just spend a good week or two creating my own again. I don't want to spend a fortune on stuff when we probably won't get to all of it, I still want to remain somewhat play-based but with enough curriculum to satisfy parents.

                Comment

                • TwinKristi
                  Family Childcare Provider
                  • Aug 2013
                  • 2390

                  #23
                  It's $436 plus S/H per student per school year for MGT. Even if I did 1 kit and copied it that's still a LOT of money.

                  Comment

                  • Blackcat31
                    • Oct 2010
                    • 36124

                    #24
                    Originally posted by Crazy8

                    I should probably just spend a good week or two creating my own again. I don't want to spend a fortune on stuff when we probably won't get to all of it, I still want to remain somewhat play-based but with enough curriculum to satisfy parents.
                    Have you or has anyone else thought about just charging the monthly cost to parents? Especially if they are the ones you are trying to satisfy.

                    Here the learning is embedded in the play. ALL of my kids leave fully prepared for Kindy but if a parent requires something tangible in order to measure their child's learning/development it will cost them more than the regular weekly rate I charge.

                    Comment

                    • TwinKristi
                      Family Childcare Provider
                      • Aug 2013
                      • 2390

                      #25
                      Originally posted by Blackcat31
                      Have you or has anyone else thought about just charging the monthly cost to parents? Especially if they are the ones you are trying to satisfy.

                      Here the learning is embedded in the play. ALL of my kids leave fully prepared for Kindy but if a parent requires something tangible in order to measure their child's learning/development it will cost them more than the regular weekly rate I charge.
                      I would have to raise my rates for a preschool curriculum and pass the cost on to the parents.

                      Comment

                      • daycare
                        Advanced Daycare.com *********
                        • Feb 2011
                        • 16259

                        #26
                        I used to charge parents $20 a month when I first started MGT it was optional.

                        I had several parents that didnt want to pay it, so when we did MGT I let the others do something else. Obviously, a family with an infant is not going to want to do MGT and pay for it. Now I have it fixed into my cost.

                        if you are looking for a one time buy program, I suggest teaching zoo phonics. it comes with the teaching guide the rest you have to make copies from the book or the cd. It is a bit out of pocket, but once you get the lessons down, you learn to revamp it better and better each year. I paid to get certified and it was well worth it. I am still using the same exact materials as I was 7 years ago. So now that I look back at the cost, it has only cost me $142 for each year......plus the cost of paper, glue and tape, etc....

                        Comment

                        • jokalima
                          Daycare.com Member
                          • May 2012
                          • 477

                          #27
                          I've used Funshine Express and it's ok. Then I used The Learning Box and liked that one better. Now I am using God's little helpers and I like it because is #1 free and # 2 is so simple that I can add according to their interests. Lately I'm just following what they like, I google and look in pinterest for ideas, then add to God's little Helpers. I don't think I'll pay again for something like Funshine, for me it's been working better this new way.

                          Comment

                          Working...