Ugh, That's A Lot

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • SilverSabre25
    Senior Member
    • Aug 2010
    • 7585

    Ugh, That's A Lot

    Just finished printing all the papers for week 1 of preschool. Ugh, that's a lot. I guess it's what I get for a downloadable curriculum...but wow. I have to wrap my mind around the vast amounts of paper and ink I'll be using this year!

    Fortunately 90% can be laminated and reused in future years...
    Hee hee! Look, I have a signature!
  • LK5kids
    Daycare.com Member
    • Oct 2012
    • 1222

    #2
    I am going to use Preshool Palace....I was thinking I could pick and choose and just view some ideas online. I didn't think about how much I might have to print.


    What R U using? How much did u print?

    Comment

    • SilverSabre25
      Senior Member
      • Aug 2010
      • 7585

      #3
      Confessions of a HOmeschooler letter of the week curriculum. It was $15. I have 1.5 preschoolers. The half is my 2 yo son, . I don't know the number of pages, but it's a pretty thick stack, maybe 1/4 in high. And much of it needs cut and laminated....

      I'm currently dreading doing this every week...
      Hee hee! Look, I have a signature!

      Comment

      • Unregistered

        #4
        This is why I order a "boxed" curriculum. By the time I bought ink, paper, extra things to go with the theme/unit, cutting, laminating (thats expensive even doing it yourself), plus my time I was spending at LEAST $100 a month if not more to do it myself. It was cheaper to go with a boxed one.

        Comment

        • Familycare71
          Daycare.com Member
          • Apr 2011
          • 1716

          #5
          Originally posted by Unregistered
          This is why I order a "boxed" curriculum. By the time I bought ink, paper, extra things to go with the theme/unit, cutting, laminating (thats expensive even doing it yourself), plus my time I was spending at LEAST $100 a month if not more to do it myself. It was cheaper to go with a boxed one.
          This is what I have done in the last but was thinking of trying to download and plan my own- I think ill just stick to opening a box and following directions! Lol. What do use? So far mother goose time is the one I like the best

          Comment

          • Unregistered

            #6
            Originally posted by Familycare71
            This is what I have done in the last but was thinking of trying to download and plan my own- I think ill just stick to opening a box and following directions! Lol. What do use? So far mother goose time is the one I like the best
            I use Mother Goose and have since my 16 year old was 2 or 3. I love it and am a loyal customer!

            Comment

            • countrymom
              Daycare.com Member
              • Aug 2010
              • 4874

              #7
              this is why I was buying a boxed cirriculum too. It would cost me more than 100 dollars a month.

              Comment

              • daycarediva
                Daycare.com Member
                • Jul 2012
                • 11698

                #8
                I also bought the letter of the week, and ended up not using it after the first few weeks. I do NOT have that much time to print/cut and prep.

                I am a loyal MGT customer, and it saves me money. I spent more on ink and paper alone!

                Comment

                Working...