How Much is Everyone Spending Per Week Per Kid For Food?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • sahm2three
    Daycare.com Member
    • Apr 2010
    • 1104

    How Much is Everyone Spending Per Week Per Kid For Food?

    I think I am doing well, but am not getting reimbursed hardly anything! I am spending about $100 per week for essentially 8 dc kids. My own three eat as well, but we spend about $400 on per month for just our family. That is Two meals a day and two snacks. Does that sound high or low? I am only getting around $30 or so per week from the food program. Not really worth all the work, but for now I am going to keep up with it. I think I live in a lower cost of living area. What are you all spending?
  • TGT09
    Daycare.com Member
    • Feb 2010
    • 653

    #2
    I spend in between $80-100 for 7 dckids for 2 snacks and 1 meal for 5....if that makes sense to anyone else. :-)

    Comment

    • JenNJ
      Advanced Daycare.com Member
      • Jun 2010
      • 1212

      #3
      I spend about $40 a week for 19 lunches and 40 snacks per week. I am a major coupon queen though.

      Comment

      • booroo
        Daycare.com Member
        • Feb 2010
        • 185

        #4
        I spend 500 a month for our family(6) and 3 daycare kids some times 6 daycare kids.... I do 2 meals and 2 snacks... I don't do seperate, I just feed everyone the same.
        I do coupons and sales!

        Comment

        • safechner
          Daycare.com Member
          • Jan 2010
          • 753

          #5
          I spend $20 a month for two daycare kids 2 snacks and one meal. I spend $400-$500 a month for the summer only for four of family. Once the girls are in school and I spend $300 to $400 a month.

          Comment

          • tmcp2001
            Daycare.com Member
            • May 2010
            • 84

            #6
            I spend roughly $600/month. That feeds my family (6 people) and 6 dck's (two meals and one snack/day). I'm also a coupon junkie! Bought $226 worth of food tonight for $165.

            Comment

            • melskids
              Daycare.com Member
              • Feb 2010
              • 1776

              #7
              wow ladies.....share some secrets!!!!

              i'm spending $300-350 (or more... easily) a week for our family of 4, and 8 DC kids (2 meals and a snack). of course this includes everything... cleaning and paper supplies, toiletries, dog food, etc.

              but i'd love some tips on how to lower my grocery bill!!!!!!

              i'm also on the food program, but only tier 2, and getting around $200 a month reimbursement.

              Comment

              • nannyde
                All powerful, all knowing daycare whisperer
                • Mar 2010
                • 7320

                #8
                I do about $20 per week per kid. That's $160 a week for my group now. Before I switched to organic it was about 5 dollars per week per kid. The hours of labor now is about 26-27 hours a week of dedicated time food access, prep, and storage time. Before we switched to organic it was about 20-21 hours a week.

                If you are serving regular food from the grocery store and are willing to do everything from scratch you can get the cost of the food down really low where I live. It means buying in bulk on super sale and cooking/storing. I had our lunch meal down to about .50 cents per kid. Breakfast was about .35 cents and snack was about .15 cents. It's a lot of work to get it down that far so you really have to consider the labor part of it when you are trying to cut the costs of the actual food. You have to have the money up front to be able to buy in bulk the really cheap deals and be willing to do the work to put the deals up.
                http://www.amazon.com/Daycare-Whispe...=doing+daycare

                Comment

                • momma2girls
                  Daycare.com Member
                  • Nov 2009
                  • 2283

                  #9
                  I buy alot of items from Sam's club in bulk for my children, and daycare children.

                  Comment

                  • momofsix
                    Advanced Daycare.com Member
                    • Oct 2009
                    • 1846

                    #10
                    I go to couponmom.com This is a sight that will match local store sales with available coupons, at no cost to you, you do need to register though. I also shop at Aldi's alot and use store brands.
                    At thiis time in my life, i am willing to pay a little more for food rather than putting in 20+ hours that I don't have into food prep. I don't know exactly what I spend for daycare, but I spend about $100/week for both my family and daycare meals.
                    If it's not on sale, I will not buy it, ever. When it's on sale, I buy as much as I can store. I do have two fridges plus an extra freezer.
                    I find that having a menu really helps--unless the menu is for steak dinners::

                    Comment

                    • JenNJ
                      Advanced Daycare.com Member
                      • Jun 2010
                      • 1212

                      #11
                      I only spend maybe 5-6 hours per week prepping food, shopping, etc. WHich is maybe an extra hour on what I would normally have to spend for just my family. I use Dealseekingmom.com and MoneySavingMom.com for deals and coupon match-ups.

                      Comment

                      • SunflowerMama
                        Advanced Daycare.com Member
                        • Mar 2010
                        • 1113

                        #12
                        I spend about $125-$150 a week for my family and the dcks (3) and my 2 that eat the exact same meals (2 meals and 2 snacks) and then get reimbursed about $130/month from the food program.

                        Comment

                        • momma2girls
                          Daycare.com Member
                          • Nov 2009
                          • 2283

                          #13
                          I know if I make something in the crockpot for supper, grilled out food, spaghetti, lasagna, etc.. etc.... there are always leftovers from these items, so whatever is left over I serve it to the daycare that week one day, if not two days that week. THis really saves on the bills as well.

                          Comment

                          • Lilbutterflie
                            Advanced Daycare.com Member
                            • Apr 2010
                            • 1359

                            #14
                            I use grocerygame.com and save about 40-50% on my grocery bill each week. It tells you what the best sales are at your grocery store, and which week's newspaper to look in to find coupons to use for the sale items. My grocery bill is $100-$120 each week (including toiletries and cleaning supplies) for my family of 4 and 3 dck's (occasionally 8 kids total when my nieces and nephew are over for the day). This past week, I got over $250 in groceries at Kroger for $120.::

                            Comment

                            • Unregistered

                              #15
                              I spend 500 to 600 a month for my family of 5 and 2 daycare kids my kids eat the same as daycare kids for breakfest, lunch , and snack if I just counted daycare food it would probably be around 150 a month

                              Comment

                              Working...