First, I'm not on the food program, legally unlicensed, not interested in registering to get on the food program.
I and my DS eat the same foods that they DCKs do, so I buy the kinds of foods I want my DS to eat. I pay FOUR times the price for eggs in order to get the cage free organic eggs. I pay $3.50-$4.25 for a dozen eggs. If I got regular eggs it would only be $1.19 for eggs. And we use ALOT of eggs. I make scrambled eggs several times a week for DC breakfast and it's on of my DS's favorite foods.
I can't really make seperate food for DS and a different batch of regular eggs for DCKs. Too much hassle, mess, time. I pay alot more for organic whole milk for DS. If I bought regular milk it would be $2.80 a gallon. Buying organic milk costs me $7 a gallon. I buy organic apples, carrots, etc.
Not EVERYTHING is organic and I am not by any means a health fanatic (I have a terrible fast food addiction for myself).
The parents do not ever ask what I feed their kids, they just trust that it's good. They have no idea the quality of ingredients I'm buying. So am I wasting a ton of money buying them top of the line groceries? I could be keeping so much more money for my profit if I bought the regular grocery items.
But I want better for my DS, not perfect, but better where I can. I just feel like I'm throwing my money away when a DCK is eating a bag of Funions for breakfast and a sticky bun, but then I'm giving him organic eggs that are four times the price...
I and my DS eat the same foods that they DCKs do, so I buy the kinds of foods I want my DS to eat. I pay FOUR times the price for eggs in order to get the cage free organic eggs. I pay $3.50-$4.25 for a dozen eggs. If I got regular eggs it would only be $1.19 for eggs. And we use ALOT of eggs. I make scrambled eggs several times a week for DC breakfast and it's on of my DS's favorite foods.
I can't really make seperate food for DS and a different batch of regular eggs for DCKs. Too much hassle, mess, time. I pay alot more for organic whole milk for DS. If I bought regular milk it would be $2.80 a gallon. Buying organic milk costs me $7 a gallon. I buy organic apples, carrots, etc.
Not EVERYTHING is organic and I am not by any means a health fanatic (I have a terrible fast food addiction for myself).
The parents do not ever ask what I feed their kids, they just trust that it's good. They have no idea the quality of ingredients I'm buying. So am I wasting a ton of money buying them top of the line groceries? I could be keeping so much more money for my profit if I bought the regular grocery items.
But I want better for my DS, not perfect, but better where I can. I just feel like I'm throwing my money away when a DCK is eating a bag of Funions for breakfast and a sticky bun, but then I'm giving him organic eggs that are four times the price...
Comment