I have found Carols Affordable to be one of the best priced as well as organized ones around. All of the stuff fin there I can use. Alot of the other curriculum's the craft stuff is just too much for the younger kids and I feel as if I am wasting money. I was throwing so much of it out! I have used it for years.
Curriculum
Collapse
X
-
I ordered it late friday Aug 10 and got it last friday morning. I'm guessing it only went out Monday.- Flag
Comment
-
Oh wow, it came with the assessments? That's great! And reasonable shipping too. Great, I told my parents that I was going to be starting MGT but I think I'm gonna go with Carols. Sounds like a better option to me.- Flag
Comment
-
Over my 17 years I have created my own, used MGT, Carols, Funshine and The Learning Box Preschool.
I think I have liked the Learning box best so far... and will be using it for the 2nd year this year.
- Flag
Comment
-
I find that there is so much free stuff on-line that I dont buy anything anymore.
I decide during summer what my themes will be. I then go and shop and plan for that theme. I always look out for the target dollar bin clearance where everything goes down to $.30. yup 70% off.
I then keep the themes in my yearly curriculum that the kids loved best and I continue to build on it over the year. Because I know in advance what I am doing, I know what to look out for while shopping or seeing anything online that I can print out.
I also use the oriental trading company magazine to get ideas on projects. I don't buy them from there, I just copy the ideas that they sell and make it on my own.
I used to spend over $125.00 buying pre-made, now I spend about $45.00 monthly doing my own. I also have 9 kids that participate in the lessons.- Flag
Comment
-
Mailbox books make two really good books that I love Totally for Twos Art and Totally for Twos. There art one is great and they are something you can use over and over again. I paid about $20 per book plus shipping.
There website is www.mailbox.com- Flag
Comment
-
I do print out templates to guide me when creating crafts.
I don't do worksheets so I would say I spend about $8.00 a month on ink and that is for everything that I do, including personal stuff- Flag
Comment
-
I find it to be more complete and cheaper than if I purchased a pre-printed similar product. I go through a color cartridge ever couple of weeks but it isn't used solely for daycare. I have 6 kids of my own that use it for homework, and goofing off.- Flag
Comment
-
I don't print a lot of stuff, I just take a lot of ideas. I love sensory bins, which don't require printing anything.
I do print out templates to guide me when creating crafts.
I don't do worksheets so I would say I spend about $8.00 a month on ink and that is for everything that I do, including personal stuff
What kind of a printer do you have? My printer eats ink like it is candy! I would do more with it if it was not so costly to run.- Flag
Comment
-
- Flag
Comment
-
I have a HP laser and love it!! Print a ton and change the toner maybe every 8 or 9 months. I only print B&W. The nice thing about me printing sheets is that I only print for the kidos that are ready for them. So, everything is geared to each child.
I also love the Mailbox books. My dd is going to be a teacher and I have a library of them started.- Flag
Comment
-
Mailbox books make two really good books that I love Totally for Twos Art and Totally for Twos. There art one is great and they are something you can use over and over again. I paid about $20 per book plus shipping.
There website is www.mailbox.com::
::
:
- Flag
Comment
Comment