Paper Towels
Collapse
X
-
I go through about 6 rolls of the select a size kind per week. I buy the generic store brand but it still adds up. I have 6 dckids plus the four people in my family. I have to use a new disposable paper towel each time for each child, it's part of my licensing regulations.
My DH suggested I buy one of those wall mount c fold/multifold towel dispensers for the bathroom and maybe it will save some money. Does anyone have one? Do you like it?- Flag
Comment
-
I opted for the paper towel dispensers with the white or brown paper towel sheets (like in restrooms, etc).
They were cheap enough to buy, and the refills if you shop around can be cheap for 6000 sheets, I haven't even put a dent in the towel supply, i've refilled 2 of 3 dispensers 1 time so far since january. The cost of each sheet works out to be .001 for the price I paid. And I paid about 20 for each dispenser. I bought 3 (bathroom, entryway/kitchen, and outside shed).- Flag
Comment
-
I opted for the paper towel dispensers with the white or brown paper towel sheets (like in restrooms, etc).
They were cheap enough to buy, and the refills if you shop around can be cheap for 6000 sheets, I haven't even put a dent in the towel supply, i've refilled 2 of 3 dispensers 1 time so far since january. The cost of each sheet works out to be .001 for the price I paid. And I paid about 20 for each dispenser. I bought 3 (bathroom, entryway/kitchen, and outside shed).. The key is to agree with him and keep bringing up the money saving aspect of it until "he decides" that it's a good idea. You gotta let the man think it was all his idea :
:. I sold him on the idea of changing to LED light bulbs at $25 a pop. I spent a good $150 not including taxes to change the downstairs bulbs. Two months later and I've already paid for them in the savings alone, now he wants to change every bulb in the house
. How much and where do you get your pack of 6,000 sheets? And where and how much for that dispencer?
- Flag
Comment
-
I do the same thing. Much more efficient than the rolls. I do use the rolls in the kitchen though. But then I can make sure I only get one of the select a size rather than the kids getting 10.- Flag
Comment
-
I use the mutifold paper towels and we have three dispensers (1 in kitchen and 1 in each of the two DC restrooms). I would say it costs about $30.00 per month.- Flag
Comment
-
You can also get from most janitorial suppliers in the area FREE dispensers as long as you purchase their refills. I was considering doing this, they loan you the dispensers because you are ordering their refills. But their refills were more than $10.00 more than everywhere else. So in the end I could've bought those dispensers several times over.- Flag
Comment
-
I paid $27 for 6000 cfold/multifold sheets, and we use them for everything, snacks, floor spills, handwashing (small kids 2 sheets per wash, and adults about 3 sheets per wash). I got these in January, and I've maybe used 3 bundles out of 16.
As for the individual facecloths for the kids, I considered this, but I've got a mountain of laundry everyday as it is, I can barely keep up with the facecloths for washing faces, I couldn't imagine for washing hands too.- Flag
Comment
-
Washcloths. They aren't hung up to dry, they are used one time and then collected to be thrown into the washer to sit until I wash a load.- Flag
Comment
-
-
. Around here (not sure about anywhere else) "unlicensed" is a term used by licensing when they refer to illegally operating daycare. Every time I see someone say they are unlicensed my thought automatically thinks it's illegal :
: And then I have to remind myself that it's probably not what people mean. Sorry, went off topic on my own thread
.
- Flag
Comment
Comment