I have been looking into Funshine Express as a lot of you ladies use this and love it. I would only need the Fireflies kit for 2 kids (possible 3..my 17 month old boy comes at 12:15 every day except Tues. where he comes at 10..so he would only get one day to particiapte as my afternoons are naptime then outside play, so I'm still not sure if I will order for 2 or go up to 4 kids).
If I order for only 2 kids I'm looking at $27.50/child per month (with shipping included)...if I order for 3 (have to order 4 kits)..I'm looking at $20/month for 3 children (with 1 unused kit left over). $55-$60/month for me.
So with this few kids, is the kits worth the cost? I know the more kits you order the more value it is, but I don't need that many, so I'm beginning to wonder if it's worth it for what you get? How much craft supplies are included in each kit? Would I be better off going to a craft store and getting all these supplies and finding curriculums online? Is the cost of Funshine mostly conveinence factor?
I also wanted to share this website as it is what our local school uses for some of their activities. It is called enchanted learning and if you become a member it is only $20 for the whole year...there is over 20,000 pages and they are great activities!! I'm definitely subscribing today. It will take printer ink, but I plan on printing one activity and going to a copy machine for copies as it will be cheaper that way. There are free pages on there to try, but if you become a member you will get banner-free pages and a ton more activities.
If I order for only 2 kids I'm looking at $27.50/child per month (with shipping included)...if I order for 3 (have to order 4 kits)..I'm looking at $20/month for 3 children (with 1 unused kit left over). $55-$60/month for me.
So with this few kids, is the kits worth the cost? I know the more kits you order the more value it is, but I don't need that many, so I'm beginning to wonder if it's worth it for what you get? How much craft supplies are included in each kit? Would I be better off going to a craft store and getting all these supplies and finding curriculums online? Is the cost of Funshine mostly conveinence factor?
I also wanted to share this website as it is what our local school uses for some of their activities. It is called enchanted learning and if you become a member it is only $20 for the whole year...there is over 20,000 pages and they are great activities!! I'm definitely subscribing today. It will take printer ink, but I plan on printing one activity and going to a copy machine for copies as it will be cheaper that way. There are free pages on there to try, but if you become a member you will get banner-free pages and a ton more activities.
Comment