I'm just wondering if there is anything I could do to cut down on my cost but right now it's more than I spend on my family a week.
It's right around $100 and I don't buy a lot of processed foods and prepare most of the meals myself. I use fresh fruits and mostly fresh veggies, whole grain breads, cereals and pasta, some organic dairy (yogurt, milk), etc.
I'm starting on the Food Program this month so that will help a great deal but I'm just curious what most of you are spending a week on food for the dck.
Right now I have 3 dck and then my 2 and I serve breakfast, snack, lunch and snack.
It's right around $100 and I don't buy a lot of processed foods and prepare most of the meals myself. I use fresh fruits and mostly fresh veggies, whole grain breads, cereals and pasta, some organic dairy (yogurt, milk), etc.
I'm starting on the Food Program this month so that will help a great deal but I'm just curious what most of you are spending a week on food for the dck.
Right now I have 3 dck and then my 2 and I serve breakfast, snack, lunch and snack.
Comment