Just wondering whether you provide baby food or you have the parents provide the baby food for the infants.
Do You Provide Baby Food Or Have The Parents Provide It?
Collapse
X
-
-
- Flag
Comment
-
-
I have the parents bring formula and jarred food till age 1 year. Meaning I always keep several jars of baby food on hand incase we run out or the parent forgets to bring. Over the years I have been in a pickle when there was nothing to feed baby because the parent forgot! I also keep a couple of different size packages of diapers for this same reason!
I have thought about offering to provide formula and all jarred organic baby food and diapers, but would have to raise my infant rate to cover the cost. That way the super busy parents don't have to do anything just drop off and pick up. Easy for them and me!- Flag
Comment
-
I have the parents bring formula and jarred food till age 1 year. Meaning I always keep several jars of baby food on hand incase we run out or the parent forgets to bring. Over the years I have been in a pickle when there was nothing to feed baby because the parent forgot! I also keep a couple of different size packages of diapers for this same reason!
I have thought about offering to provide formula and all jarred organic baby food and diapers, but would have to raise my infant rate to cover the cost. That way the super busy parents don't have to do anything just drop off and pick up. Easy for them and me!- Flag
Comment
-
I offer 1 kind of formula-all have used it. I provide food. I have had 1 family that wanted all organic baby food and I would not supply that, so they brought their own. After age 1 tho, they didn't care if it was organic or not-kinda weird.- Flag
Comment
-
I provide it, but do not use jars.I make my own, much more cost efficient and I have better eaters for the full 4-5 years they are typically here.
The jarred stuff does not taste the same as homemade. Putting in the work of getting them accustomed to the flavors of new foods twice (from jar to table food) is an added burden, IMHO.
Steam fresh veggies, roast lean meats in baking bags with broth and then use a mini food processor. I have the one below.. the price is usually around $12 for one. Easy.
Puree's freeze well so preparing in advance is a breeze.- Unless otherwise stated, all my posts are personal opinion and worth what you paid for them.- Flag
Comment
-
It is already factored into annual tuition, I also deduct my Standard Meal Allowance (.75-$2.50 per meal/snack for all meals served) on my taxes each year. It came to a little over $8,000.00 in deductions last year.
(I am not on the food program.)- Unless otherwise stated, all my posts are personal opinion and worth what you paid for them.- Flag
Comment
-
I'm not on the food program and I provide all foods. Parents provide formula. I ran into the issue of the parents of my now 13 month old ONLY giving her puréed jarred food. She had no clue how to eat actual pieces of food up until about a month ago.- Flag
Comment
Comment