wow. MGT looks great! i love the design/graphics. about how much did MGT cost? i went to the site but i'm too lazy to sign up for an acct. to see the price!
I think it was right around the same price as Funshine so I think for the 5 I have it was $50/$60 for the month.
Now that you have purchased MGT, do you plan on making copies and using it again in a year or always purchase it? If it is only $50-$60 INCLUDING shipping for five kids, then would they only charge you $10/month if you ordered for one child and made copies yourself?
I actually don't think the price is bad and I especially like the idea of putting sticks in a tube for each day of the week to remember the weather. Are those toilet paper rolls, colored popsicle sticks and a paper with a picture? I should make those! Very cute! Thank you for sharing, love your large pictures....you must use an actual camera to upload as mine are always from my phone as just thumbnails. ha ha
Teaching made easier.Learning made better. Save time and support every child’s growth with a research-based, standards-aligned curriculum—delivered to your door with daily lesson plans, child materials, family newsletters, and digital access through brightwheel. Learn more and access exclusive pricing Need help with an existing order? Our support team is here to assist! Please email us at info@experienceearlylearning.com Your browser does […]
Thanks! I figured it out when I was browsing curriculums...realized what the abbreviations were when I found the Mother Goose site...I actually got something in the mail from this place and was looking at it last night...Didn't even realize it was the same one until I looked at the site and it lookes familiar to the card I got in the mail.
So I decided to return my buttercups and fireflies, and I ordered mother goose, The thing I didnt like about funshine, is that there buttercups and fireflies, dont follow the same projects, I dont want to have to do seperate things for the two groups, I could see the older kids wanting to do the project that the younger ones are doing instead of their own, And then having to do two seperate ones and seperate activities just seemed like to much, and I dont like that you can only do buttercups by the quarter but fireflies by the month, it is cheaper though, So it was a harder decision. But I'm excited to get mother goose, originally I have been doing Carols affordable Curriculum.
Comment